Testesteron Enjekte Edilmiş 12 Erkeksi Film

Hep romantik, cıvık cıvık, yumuşacık filmler izleyecek değiliz ya… Bu kez sert ve erkeksi bir film listesi hazırlayalım dedik… Baskın karakterli, yere sağlam basan, Türkçe tabirimizle külhanbeyleri ile tanışın bakalım… Albenisi tavan erkeklerin oynadığı testesteron enjekte edilmiş 12 erkeksi film listemiz ile keyifli seyirler…

 

Zor ölüm – Die Hard (1988) imdb 8.2/10

die-hard

Müthiş bir serisi olan filmdir. İlki bir gökdelende (nakatomi plaza), ikincisi havaalanında, üçüncüsü ise Newyork’un her yanında geçmekte…
Her biri gerçekçidir ama özellikle ilki ayrı bi gerçekçidir. Fizik kanunları olması gerektiği gibi işler, Mc Clane  normal bir insandır acı çeker, panikler,  hata yapar. İMDB’de en iyi 250 film arasında 144. olan bir filmdir.

Fragman


 

7 samuray – shichinin no samurai (1954) imdb 8.7/10

7-samuray

Doyumsuz tatta izlenen, ve çekildiği yıllarda izlenmesi bin kat daha keyif verebilecek klasiklerden biri. Köylerini eşkiyalardan korumak isteyen emektar çiftçiler başlarında yaşlı bir samuray bulunan yedi tane aç, işsiz, güçsüz samuray kiralarlar…
Tam bir başyapıt olan bu film Akira Kurosawa’nın kariyerinin doruk noktası olarak görülmektedir.

Fragman


Dövüş kulübü – Fight Club (1999) imdb 8.9/10

Dovus-kulubu

Gelmiş geçmiş en iyi 10 film arasına rahatlıkla girebilecek bir filmdir. Ayrıca kitabı da kendi formatında çok lezizdir. Bir filmin  kitaptan uyarlanması noktasında ders niteliğindedir. İyi yazar, iyi senarist, iyi oyuncular  ve en önemlisi dahi bir yönetmen  birleşince ortaya çıkan sonuç şeklinde tanımlanabilecek efsane film.

Fragman


İyi, kötü ve çirkin – Il buono, il brutto, il cattivo (1966) imdb 8.9/10

iyi-kotu-ve-cirkin

Western tarzında daha iyisinin yapılmadığı, kalburüstü güzel filmdir. Müzikleri klasik olmuştur. Herkesin içinde tüm kovboy filmlerinde bu filmin müzikleri çalar. Mezarlıkta çirkinin dört döndüğü sahneye kapılmamak elde değildir.

Fragman


Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness (2006) imdb 7.9/10

umudunu-kaybetme

Will Smith’in kendi oğluyla başrollerini paylaştığı, iki dalda Altın Küre ödüllerine aday gösterilmiş müthiş film. Milyoner yatırımcı Chris Gardner’in gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır. Bu filmi izleyince parasızken hayatta kalmanın ne kadar zor olduğunu görüyoruz. Filmde hem Will Smith hem de oğlu süper oyunculuk çıkarmışlar.

Fragman


Schindler’in Listesi – Schindler List (1993) imdb 8.8/10

schindler-listesi

İkinci dünya savaşı sırasında hitler almanyasının, yahudileri katledişini anlatan başarılı bir filmdir. Sanatsallık, Müzik kullanımı, Paramparça edici tarzda renklerin kullanımı açısından tam bir başyapıttır. İyiliğin kahramanlıktan daha önemli olduğunu gösteren bir filmdir, kahramanlık kurtardıklarıyla övünmektir çoğu zaman, iyilik ise kurtaramadıklarınıza üzülmektir.

Fragman


Sevginin Gücü – Léon: The Professional (1994) imdb 8.6/10

leon

Son 15 dakikası ve final sahnesi ile kalplerde taht kurmuş kült film. Tabii ki filmin sadece 15 dakikası değil komple harikulade bir yapıt. Jean Reno’nun sert ama çocuksu hali kendine hayran bıraktırıyor. Tekrar tekrar izlenilesi, oyunculuğun, müziklerin,  her şeyin mükemmel olduğu filmdir…

Fragman


Rezervuar Köpekleri – Rezervoir Dogs (1992) imdb 8.4/10

rezervuar-kopekleri

Quentin Tarantino’nun 1992 tarihli efsane filmidir.  Filmin yarıdan fazlasının bir garajda karşılıklı konuşma şeklinde geçmesi sıkıcı gelebilir Fakat Diyaloglar ve kamera kullanımı mükemmel. Hele filmde bir kulak kesme sahnesi var ki sinema tarihinin en vahşi sahneleri arasındadır. Can çekişen birinin ölümden ne kadar korktuğunu kusursuz işlemişlerdir.

Fragman 


Ucuz Roman – Pulp Fiction (1994) imdb 8.9/10

Pulp-Fiction

İnsanın sinemaya bakış açısını kökten değiştirebilecek film. Defalarca izlenmesi filmin tadını kaçırmayıp aksine her seferinde farklı detayları bulmanızı sağlıyor. Adı geçtiğinde 2 dakika saygı duruşuna geçilmesi gereken bir film :) Ayrıca türkçe dublajı da en az orjinali kadar başarılıdır.

Fragman


Akıl Defteri – Memento (2000) imdb 8.5/10

akil-defteri

Tek bir sahnesini bile kaçırsanız birdaha filmi anlamak çok güç olacaktır. 15 dakikalık hafızası olan bir adamın intikam peşine düşmesi anlatılmaktadır. Yorgun argın eve gelip bu gece bir film izleyeyim, izlerken de hafif şekerleme yapayım diyebileceğiniz bir film değil, zira ciddi beyin eforu gerektiriyor.

Fragman


300 Spartalı – 300 (2006) imdb 7.8/10

300sparta

Bazı kişilerer göre benzeri filmlerin içerisinde en iyisi, bazılarına göre ise olmamış dedirten film. Kılıç, kalkan, kan, tükürük sahneleri dönemine göre efsanedir. Günümüzde çok daha mükemmel filmler bulunabilmekte fakat bu filmin testesteron seviyesi gayet yüksektir.

Fragman

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

1 Yorum

  • Cevapla Ocak 17, 2016

    delidolu

    Çoğunu izledim izlemek isteyenlere Zor Ölüm serisini tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz