Pamuk Tarlası

 

Pamuk tarlasında geçer hikayemiz. Pamuk toplamaya gitmiş nenesiyle. Çok seviyor ya, Ağustos sonlarının Çukurovasına rağmen tarlada bulmuş bilmeden kendini… Güya yardım edecek nenesine ama ne mümkün. Yumuşacık elleri pamuk dikenlerinden kesiklerle dolmuş. Sıcak bir taraftan dikenler öbür taraftan dayanamamış:

Küçük: Neneeeeee. Ben toplamiyom. Ellerim acıyor. (nasılsa nenesi kıyamaz tamam sen geç gölge bir yere bekle beni diyecekti)

Nenesi: Kaşlar çatılmış. Toplayacaksın. Ellerin dikene alışır topladıkça. İlk başladığın işi yarım bırakırsan bir daha ömrü billah işlerin yarım kalır.

Küçük: (Duydukları karşısında şaşkın ama güvendiği için onaylayan baş hareketiyle) Tamam.

pamuk masalı

Pamuk toplamak belki en zor iş değildi ama yaptığın işi özenerek yapmazsan ellerin kanar demekti. Yumuşacık bir şeye sahip olabilmek için sert bir şeye dokunmak demekti. Nenesinden torununa aslında afilli bir hediyeydi. Pamuğun kanattığı ellerin kaleme daha sıkı sarılsın diyeydi…

Yasemin SAYALI

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

1 Yorum

  • Cevapla Ocak 17, 2014

    Bahar

    Ne kadar masum görünse de pamuk bile insanların canını yakabiliyor. Hayatımız da böyle aslında en başta masum ama bazen can yakabiliyor ne olursa olsun vazgeçmemek lazım ki istediğimiz yerlere varabilelim

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz