Mutluluk için geniş odalar gerekmez

karavan1

Amerika’da yaşayan Andrew ve Gabriella Morrison çifti ev alma hayallerini gerçekleştiremeyince bu 20m2’lik evi inşa etmeye karar verdiler. Ve bu sayede daha basit, daha az materyalist bu evi inşaa edince yüksek mortgage ödemelerinden, elektrik faturalarından, kocaman evle gelen tüm masraflardan bu şekilde arınıp daha özgür bir hayata kavuştular.

İlk başlarda başarının sembolü olarak gördükleri kocaman bir eve taşınmışlar, üzerinden henüz 6 ay geçmişti ki kendi deyimleriyle “evin kölesi olmaya” başlamışlar. Paralarını ve boş zamanlarını eve harcıyorlardı. Aile dinamiği sarsılmış, koca evde herkes kendine ait köşesinde yaşar olmuştu.

Derken bunun bir soygun olduğunu fark ettiler. Bu uyanışla beraber evlerini ve mülklerinin yüzde 90’ını sattılar ve bu evi inşaa ederek taşındılar.

karavan2

Şimdi daha çok şeye“Evet” deme imkanları olduğunu, aile olarak daha fazla beraber zaman geçirebildiklerini söylüyorlar.

karavan3

Karavan küçük olmasına rağmen neredeyse tüm fonksiyonel alanları düşünülmüş.

karavan4

Mutfakta kullanılacak tüm ev aletlerini düşünerek tasarlamışlar,

karavan5

set üstü ocak, Fırın, Davlumbaz, Lavabo, Buzdolabı, Mutfak robotu ve diğer modern cihazlar,

karavan6

Ayrıca okuma koltuğu ve gerektiğinde çalışma masasına dönüştürülebilen bir yemek masası,

karavan7

Merdivenin altında kalan kısım gardrop ve saklama alanı olarak düşünülmüş,

karavan8

Üst katta çift kişilik bir yatak odası,

karavan9

Ayrıca küçük ve rahat bir oturma odası bulunmaktadır.

karavan10

Banyo, lavabo, tuvalet modern bir tesisat sistemiyle dizayn edilmiş,

karavan12 Evin giriş kısmına kuzine tarzında bir soba koyulmuş ve ortaya bu mükemmel manzara çıkmış…

Ve bu son resimde bir karavanın ne kadar kusursuz, huzurlu ve mükemmel olabileceğini görüyoruz… karavan13

10 Yorum

 • Cevapla Ekim 24, 2015

  Yasemin Sayalı

  Katılıyorum Andrew ve Gabriella çiftine Onurcummm… Çok eşya tüketim furyasının insanlara aşıladığı ve doyumsuzlukla beslenen vakit kaybı ve stresten başka bir şey değil… Hep daha fazlasını istemek ama yine de mutlu olamamak diye bir şey var… Mevzu her geçtiğinde “Fight Club” filmini anımsarım… O filmi izledikten sonra sen eşyaların değil eşyalar senin kölen olur ;)

  • Cevapla Ekim 25, 2015

   onur sayalı

   Evet öyle ama İstanbulda yaşamak zorunda isek Mecburen bir apatrman dairesine sıkışıp mutlu bir hayat yaşamaya çabalıyoruz, Ama diğer şehirlerde böyle bir yaşam tarzı çok güzel olabilir…

 • Cevapla Ekim 24, 2015

  AYNUR IŞIKLAR

  Her şey iç içe samimi, işlevsel yaşanılası bir ortam. Huzur dolu.

  • Cevapla Ekim 25, 2015

   onur sayalı

   Bencede Huzurlu, samimi, basit, abartılmamış, keyifli bir ortam :)

 • Cevapla Ekim 25, 2015

  ŞENNUR KAŞLI

  bayıldım vallahi… ama sadece 2 kişilik bir ortam… çocuklu sizce münasip mi? bence zor… bizde de birer tane olunca, bu hayal 50 yaş üstüne taşınıyor… içini ısıtan, sevimli ve samimi bir mekan..

  • Cevapla Ekim 25, 2015

   Yasemin Sayalı

   Belki çocuk odası misali karavanın arkasına bir ek karavan yapılabilir… Şu haliyle evet sadece iki kişinin ihtiyaçlarına cevap veriyor… Çifti takipte kalalım çocuk konusuna nasıl bir çözüm getirecekler görelim ;)

 • Cevapla Ekim 27, 2015

  ÜMRAN

  Ne kadar hoş bir bloğunuz var yeni keşfettim ve takibe aldım :) Ben bu karavana bayıldımm ayrıca ne güzel olmuş, bende sizi bloğuma beklerim, sevgiler :)

  • Cevapla Ekim 27, 2015

   Yasemin Sayalı

   Teşekkür ederim Ümran… Madem bloggersın fikirlerimizi paslaşabiliriz bence ben de senin blogunu ziyaret edeceğim ilk fırsatta link gönderirsen sevinirim hoşça kal :)

 • Cevapla Kasım 5, 2015

  Merve

  Çok güzel bayıldım arkadaşım…Aslına bakarsan çok büyük evler bol bol eşyalarla kendimizi tatmin etmeye çalışırız böyle mutlu olduğumuzu olacağımızı sanırız hep , tam tersine mutsuzluğun dibine dibine dem vurduğumuzun farkında bile değiliz. Eskilerin dediği gibi samanlık bile seyran olmaya yeter yeter ki mutlu olmasını ve sevmesini bildiğin sürece…

 • Cevapla Nisan 5, 2019

  Avalon

  Çok hoş bunun 200 metrekare olan lüks tipleri var bence onlardan lazım. Ben biraz lüksüne düşkünüm :) Ama buda güzel ama 20 metrekare ben daralırım :) ama genede çok güzel. Zevkle çevirisi yapıldı :).

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz