Keşfedilmemiş 9 Efsane Film

Keşfedilmemiş 9 Efsane Film,

Belki bu filmler sinemada gişe rekoru kırmadı, belki patlamış mısır kovaları bu filmlerde bitirilmedi, ama yinede bu filmler özel ilgiyi hak edecek düzeyde güzel ve izlenesi.

Kar Küreyici  — Snowpiercer 2014 (imdb 7/10)

kar-kureyici

Kar Küreyici Fragmanı

Çağdaş dönemin efsane yönetmenlerinden olan joon-ho bong abimizin son çalışması. Gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki yaşamı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınma olur. Dünyanın çevresinde kesintisiz bir güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olacaktır. Fakat güç bela yaşamın sürdüğü bu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar halen en büyük silahtır… Yönetmenliğini Koreli sinemacı Joon-ho Bong’un üstlendiği filmin teması ise “kıyamet sonrası”.


Frank 2014 (imdb 7/10)

frank-film

Frank Fragmanı

Büyük prodüksiyonların ve iddialı festival filmlerinin arka arkaya geldiği 2014 yılında,  standart yabancı film sektörünün kendi kendini formülize hale getiren örnekleri arasından kolayca sıyrılarak 2014 yılının en iyileri listemizin (şimdilik) zirvesine oturmuş 4-4lük film. Genç bir müzisyen olan Jon’un Frank’in liderliğindeki ilginç bir müzik grubuna katılmasından sonra yaşanan komik maceraları anlatıyor. Jon, kendi gözüyle, grupla yaşadıklarına tanıklık etmemizi sağlıyor.  Fassbender, grubun lideri (ve aynı zamanda filme adını veren) Frank olarak karşımıza çıkıyor. Bir müzik grubunun sahip olabileceği en ilginç figürlerden biri olan Frank grup içerisinde oluşturduğu enteresan kurallar bütününü, taktığı büyük maskesi ile tamamlıyor. Filmin hikayesi İngiliz punk grubu The Freshies’in üyelerinden ilham alıyor.


Çayırın Sakinleri / Microcosmos Le peuple de l’herbe 1996 ( imdb 7.9/10 )

cayirin-sakinleri-1996

Çayırın Sakinleri Fragmanı

süper bir film.Yani, hep anlattıkları gibi, mesela arılar peteklerini altıgen yaparlar diye, bu filmde bunu izliyoruz. Fransız yapımı olmasına rağmen bize göre aşmış bir film.. Süper görüntülerle bir saatten fazla süre sıkılmadan böcek seyrediyoruz, ve bundan memnun kalıyoruz.


Bir evlilikten manzaralar – Scenes from a Marriage 1973 (imdb 8.4/10)

bir-evlilikten-manzaralar

Bir Evlilikten Manzaralar Fragmanı

İngmar Bergman, bu film için “3 ayda yazdım, 4 ayda çektim, ama bütün bir ömrün deneyimini kullandım” demiştir. Evliliğin bu denli açık görüşlü bir yapıya sahip uygar bir ülkede yaşanmış halini anlatıyor, ayrıca karakterlerin entelektüelliği ve çözüm odaklı rolünün de eklenmesi ile çok sağlam, ufuk genişleten bir film ortaya çıkmış. Evliliği, evli iken sorgulamanın ne denli güç olduğunu gösteriyor. Şiddetle tavsiyedir.


Yay – Hwal, 2005 (imdb 7.2/10)

hwal-yay-film

Yay Fragmanı

Bize göre öyküsü ile sevilmeme ve hor görülme potansiyeli yüksek olan, feminist entelleri rahatsız edebilecek ancak görselliğine ve sinema diline kimsenin söyleyecek tek kelime bulamayacağı film. İlk 70 dakikası normal seyrinde fakat son 20 dakikası mükemmel. Kore açıklarında bir gemide yaşlı bir adam ve bir kızın hikayesi. Yaşlı adam 7 yaşından beri baktığı kızın reşit olmasını beklemektedir. Kız 18 yaşına girdiğinde onunla evlenmeyi düşlemektedir.


Sınav – Exam 2009 (imdb 6.9/10)

sinav-exam-film

Sınav Fragmanı

10 oyuncusu olan 2009 yapımı düşük bütçeli bir film olarak göze çarpsa da, bizce için önemli filmler arasına girmeyi bir süreliğine başarmıştır.Film baştan sona kadar sıkmadan sürekli kendisini izletmeyi başarıyor. bizce sonunu becerememişler, ya da film o kadar iyi ilerledi ki biz daha yüksek beklentilere girmiştik bilemiyorum ama yine de kötü denilebilecek bir son değildi. Orta seviyeyle iyi arasında ortaya yakın bir yerdeydi filmin sonu. zaten sonunu da tam becerebilselermiş adını çok daha fazla duyurabilecek bir yapım olabilirmiş. sürükleyici ve izlemeye değer bir film


Yaşamdan Sonra – Wandâfuru Raifu, 1998 (imdb 7.8-10)

yasamdan-sonra

Yaşamdan Sonra Fragmanı

Japon sinemacı Hirokazu Koreeda’nın 1998 tarihli filmi ‘After Life’, öldükten sonra sonsuzluğa götürmek istedikleri tek bir anıyı seçmeleri istenen ruhların öykülerini anlatıyor. Seçtikleri anı, öteki dünyaya geçmeden önce bekletildikleri istasyonun görevlileri tarafından, sinemanın tüm görsel hilelerine başvurularak çekilecektir. Koreeda’nın filmi şaşırtıcı, etkileyici ve her anlamda eğlendirici bir yapım


Düşler Diyarı- Beasts of the Southern Wild, 2012 (imdb 7/10)

dusler-diyari-film

Düşler Diyarı Fragmanı

Duygu yüklü bir film ve gözyaşlarınıza engel olamayabilirsiniz. Altı yaşındaki Hushpuppy, Louisiana’daki bentlerin güneyinde dimdik ayaktadır. Onu kıyamet gününe hazırlayan babası Wink ise esrarengiz bir hastalığa yakalanmıştır. Tam bu sırada doğa çığırından çıkar. Hava ısınır, buzullar erir ve tarih öncesi yaratıklardan oluşan “Auroch” isimli ordu donmuş mezarlarından kalkar. Şimdi Hushpuppy’nin dünyanın bir ucuna gidip annesini bulması ve evreni eski haline getirmesi gerekmektedir. Benzersiz ve etkileyici bir film.


Güz-The Fall 2006 (imdb 7.9/10)

guz-2006-film

Düşüş Fragmanı

Küçük bir kızın ve yatağa mahkum bir hastanın hastanede tanışıp yakınlaşmalarıyla başlayan film, ikilinin aralarında kurguladıkları masal dünyasıyla gerçek hayata tutunmaya çalışmalarını konu alıyor.

İlk yorumu sen yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz