KANSER HASTASI ANNENİN ÖLDÜKTEN 3 GÜN SONRA YAYINLANAN VEDA MEKTUBU

KANSER HASTASI ANNENİN ÖLDÜKTEN 3 GÜN SONRA YAYINLANAN VEDA MEKTUBU

İyi ve kötü bazı haberlerim var, Kötü haber, görünüşe göre ben öldüm. İyi haber ise bu yazıları okuyorsan öteki tarafta wifi var :) Bu alıntı dizelerin sahibi geçtiğimiz günlerde ölen 36 yaşındaki Heather McManamy’e ait. Jeff ile evli olan ve 4 yaşında Brianna adında küçük bir kıza sahip olan Heather’e 2013 yılında meme kanseri teşhisi konuldu ve 3 yıl geçmeden hayata veda etti.

heather-mcmanamy

Her zaman gülümseyen ve neşe dolu bir kız olan Heather McManamy, Sevdiklerine veda etmeden gitmeyi düşünmüyordu. Ve ölümünden birkaç gün sonra Facebook hesabından otomatik olarak çıkacak bir veda mektubu oluşturdu.

Yazının sonunda facebook linkini de vereceğimiz bu mektuba kısa sürede yüzbinlerce kişi erişmiş ve insanları gözyaşlarına boğmuş. Mektubunda Hayatın ne kadar güzel olduğunu, her anının dolu dolu yaşanması gerektiğini anlatmış, doktorlarına ailesine ve sevdiklerine teşekkür etmiş ve ailesine bazı önerilerde bulunmuş. Ayrıca kızına mezuniyetinde, ehliyet alınca, çocuğunu ilk kez emzirdiğinde ve buna benzer özel günlerinde açıp okuması için bir koli dolusu zarf bırakmış.

Heather-jeff-mcmanamy

Kanser olmadan önceki aile tablosu

Herkese Merhaba

İyi ve kötü bazı haberlerim var, Kötü haber, görünüşe göre ben öldüm. İyi haber ise bu yazıları okuyorsan öteki tarafta wifi var :) Evet bu berbat bir şey, Kelimelerle anlatılamayacak kadar berbat birşey, ama ben çok mutlu bir hayat yaşadım. Sevgi ve neşe dolu inanılmaz arkadaşlarla yaşadım ve çok sevindim. Geçmişe baktığımda hiç pişman değilim enerji dolu yaşadım, şanslı olduğumu düşünüyorum. Hepinizi çok seviyorum ve teşekkür ediyorum.

Din ne olursa olsun, bir dine sahip olduğum için mutluyum. Ancak dindar değilim. Lütfen, lütfen, lütfen  Brianna’ya cennette olduğumu söyleme.Bunu söylersen onu terkedip başka yere gittim diye düşünür.  Onun zihninde başka yerde olmayı tercih ettim. Aslında kızımla burada olmak için herşeyi yaptım. Kızım ve seninle burada olmayı tercih ederdim. Doğruyu anlayacağı zamana kadar ona cennette olduğumu söylemeyin. Kafası karışmasın. Cennette değilim çünkü. Buradayım. Sadece berbat vücudum bana sırtını döndü. Benim enerjim, Benim kahkahalarım, Benim aşkım, o inanılmaz anılarımızla buradayım. Lütfen acıma ve üzüntü ile düşünmeyin. Gülümse, çünkü çok eğlendik birlikteyken.

brianna-mcmanamy

Lanet olsun, insanları üzmekten nefret ediyorum. İnsanların gülmesini ve güldürmeyi herşeyden çok seviyorum. sonumun trajik olduğunu düşünmek yerine sevgi dolu gülücüklerle güzel anılarımızı düşünün. Lütfen Brianna ile olan anılarımızı anlat. Böylece onu ne kadar sevdiğimi bilir. ve onunla daima gurur duyacağımı söyle (burayı havalı ve kalın bir ses tonuyla söyle lütfen) . Onun annesi olmayı hiçbir şeye değişmezdim. Hiçbir şeye. Dünyamıza gelene kadar onunla geçen her anın mutluluk dolu olacağını bilemezdim.

Kanserden öldüğümü söyleme. kanser benden hemen hemen her şeyi almış olabilir, ama asla sevgimi alamadı, mutluluğumu sevincimi alamadı. ”Hayat ile olan savaşı bazen vahşice rastgele ve adil olmayan bir şekilde kaybederiz”

Heather-mcmanamy-hastane

Bu lanet olası savaşı ben kaybetmedim. Kanser ile yıllarca bir şekilde yaşadım ve bunu çok büyük bir zafer olarak görüyorum.

En önemlisi Hayatımı inanılmaz kılan ve çok sevdiğim en iyi arkadaşım olan jeff ‘in sevgisi ile 10 yılımı geçirmek oldu. Gerçek aşk ve ruh eşi diye birşey varmış. Her günüm neşe doluydu, aşk dolu jeff hep yanımdaydı. o galiba evrenin en iyi kocası. Benim kanser saçmalığımda, bir çok insan kaçmak isterken o hiç tereddüt etmedi. Hatta en kötü günlerde bile birlikte gülmek için bir yol bulduk. Onu hayattaki her şeyden çok seviyorum, ve ben gerçekten böyle bir aşkın sonsuza kadar yaşamaya devam edecek kadar özel olduğuna inanıyorum. Zaman bu dünyadaki en değerli şeydir ve Jeff ile uzun zamandır hayatımı paylaştığı için minnettarım. Seni seviyorum, Jeff. Bu muhteşemlik ve aşkımız sonucunda hayatımıza Brianna gibi harika birini getirmiş olduğuna inanıyorum.

mcmanamy

Kesinlikle kalbim veda etmeye mecbur. Yapmak zorunda olduğum son şey seni üzüyor,  Zamanla, beni düşüneceğini umuyorum ve gülümse, çünkü nefes kesici bir hayatımız vardı. Google’dan Fizikçilerin makalelerini bul ve daima sizinle beraber olacağımı bilimsel bir gerçek olduğunu oku. elimden geldiğince (ürkütücü bir şekilde, mümkün) yanında olacağımı biliyorum. Benim dünyam sensin ve kelimelerden daha fazla birlikte geçirdiğimiz her saniye seni sevdim.

heather-mcmanamy4

Arkadaşlar, hepinizi çok seviyorum ve bu nazik harika hayat için teşekkür ederim. Ve bana böyle inanılmaz bir özen gösteren muhteşem doktorlar ve hemşireler için teşekkür ederim. Bu ekip bana mümkün olan en iyi günleri yaşattı, bundan şüphem yok. Kalbimin derinliklerinden, tüm arkadaşlarıma sağlıklı ve uzun bir hayat diliyorum. Eğer cenazeme giderseniz, lütfen cenazemden sonra bara gidin. Hatta benim için barda dans Partisi yapın. Yaşamın güzelliğini kutlayın bir parti ile. Beni de bilirsiniz partileri kaçırmak istemem. Ve inanıyorum ki bir yolunu bulup orada olacağım.

Uzun bir veda oldu, görüşürüz. Lütfen bana bir iyilik yap ve her gün bir kaç dakika yanında olduğumu hayal et.

Şunu sakın unutma,  her gün çok önemli….

Heather Mcmanamy’nin Faccebook sayfasındaki veda mektubunu görmek için tıklayın

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

4 Yorum

 • Cevapla Ocak 17, 2016

  delidolu

  Çok duygulu bir yazı olmuş. Anne gerçekten hayatı dolu dolu yazmış. Kızı annesi sayesinde hayata bir sıfır önde başlayacak.

 • Cevapla Haziran 2, 2016

  sumeyye

  Benimde annem kanser hastasi pek iyi oldugu soylenemez cabaliyoruz yasamak icin umarim hep yanimda olur .

  • Cevapla Haziran 15, 2016

   Hakan Duman

   Merhaba,öncelikle kıymetli anneniz için acil şifalar diliyorum.. Tecrübelerimden istifade edebileceğiniz düşüncesindeyim ! Kaçıncı ”kür” de olduğunu söylermisiniz..Hastalık kaçıncı safhada şu an! Nerede tedavi oluyor ! ” kemoterapi görünür bilimsel tedavidir fakat tek başına asla işe yaramaz,hiçbir evresinde isterse çok erken teşhis edilsin.. Kanserin şifası sevgi ve moraldir ! Ona kıymetli olduğunu hissettirin,üzerine titreyin..3. önemli unsur bazı bitkilerdir..(Zerdeçal ve kantaron) bunlara daha eklenebilir.Fakat ben 4 yıl kantaronu kullandım.beni kurtardığına inanıyorum.Aktarlarda bulabilirsiniz ve ordaki çalışanlar bu konuları hangi bitkinin neye iyi geldiğini bilecek duruma geliyorlar,işleri bu..Doktorunuza da danıştıktan sonra kullanın. Tekrar bakıp ilgilenicem,bu arada dökülen doku vs. saç kirpik ne varsa hepsi iyileşince yerine geliyor bunu belirteyim..

 • Cevapla Haziran 15, 2016

  Hakan Duman

  Merhaba.. Lösemi ile 4 yıl mücadele etmiş biri olarak bunu okuyamayacak kadar hassasım maalesef.Yine de oldukça derin hassasiyet taşıyan bu mevzu için çalışma yapılmış olması çok güzel..Bu insafsız ve modası hiçbir çağda geçmemiş olan zalim hastalık yakaladığı kişiyi son nefesine kadar izliyor.. Tekrar etme olasılığı hiç yakalanmamış olan bir insandan maalesef çok daha olası.. İlgi arsızı,sevgi dolu insanları seçmesi ise bu menfur un tutkusu..

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz