Hırvatistan’daki Deniz Orgu İle Müzik Çalan Dalgalar

SEA ORGAN

Hırvatistan’daki Deniz Orgu‘ndan haberiniz var mı? 70 metrelik bu mimari harika gerçekten taktire şayan… Doğanın ne kadar usta bir müzisyen olduğunu zaten dalga seslerinden biliyorduk ama bu kez durum biraz daha şaşalı… 70 metre uzunluğunda zekice tasarlanmış bir org ve müzisyeni rüzgardan şevk alan dalgalar…

deniz-orgu1

İkinci Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkılan şehirde o zamanlar sadece derme çatma evler vardı… Hırvatistan Zadar şehri savaştan sonra tarihsel dokusunun yok olduğu hüzünlü bir şehir. Sonraları denize dolma toprakla tekrar ayağa kalkmış ve bugünkü yerini almış… Yeniden bin bir zorlukla inşa edilen bu şehrin bence en özel köşesi bu eşsiz Deniz Orgu.

deniz-orgu2

Nikola Bašić adlı mimar hal böyle olunca kolları sıvamış hem şehrin kaybettiklerine ağıt niteliğinde, hem de şehrine görsel bir miras bırakmak adına çok özel bir projeye imza atmış. Projesi kapsamında geliştirdiği Deniz Orgu – Sea Organ 2006 yılında  “Şehir Mimarileri Avrupa Ödülü” nünde sahibi olmuş. Orgun sesi adeta şehrin kaybettiklerine ağıt yakıyor gibi, görülmeye de dinlemeye de değer..

İşte karşınızda muhteşem Sea Organ:

Zadar’da Deniz orgu resitalini dinleyelim;

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

1 Yorum

  • Cevapla Aralık 22, 2015

    Doğan

    Gerçekten muhteşem!!..

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz