Dünyanın En İğrenç Yemekleri

Dünyanın en iğrenç yemekleriyle tanışmaya hazır mısınız?

Yemek deyince akan sular durur, fakat bu yemekler hariç, Muhakkak bunlarında seveni vardır, fakat bunları sevenle arkadaşlık da hiç düşünmeden kesilebilir. Olmasın daha iyi :)

 Tuzlu, acılı kömürümsü şekerleme  -SALMIAKKI- FİNLANDİYA 

Bir kere tipinde meymenet yok bu meretin. mat siyah şeker mi olur!

salmiakki
Yumuşak jelibon gibi bir şey ama ucundan küçücük bir parça ısırmanız ile kusma noktasına gelmeniz bir oluyor ciddi ciddi işkence aleti olabilecek adı şeker olan ama kesinlikle şeker barındırmayan garip bi nane. Bizim ağız tadımıza göre  yenebilecek bir şey değil bu. votkası likörü falanda var ama şekerinden bahsediyorum. şeker denebilirse tabii. Bir de şaka gibi şekerli, tuzlu, biberli diye çeşit çeşit yapmışlar. bu da yetmemiş akide, jelibon, çikolata gibi akla gelebilecek her şekilde yapmışlar. Bunu ye 2 gün ne yesen ne içsen tadı damağından gitmiyor. buruk buruk, acı mı tuzlu mu belli değil garip bir durum söz konusu. Boğazın buruluyor resmen. Yemeyin, yedirmeyin, yiyenin önünden, arkasından, sağından, solundan geçmeyin. geçenle de beraber aynı yolda yürümeyin. Bize uzak sevenine yakın olsun :)

Finliler bu merete hasta olsalarda siz birde japonlara ikram edildiğindeki duruma bakın isterseniz :)


Eşek arısı larvası -HACHINOKO- JAPONYA

hachinoko

Hachinoko eşek arısı larvalarından ve yavru eşek arılarından yapılan bir yiyecek Ayrıca ilk defa yiyenlerin genelde tadını beğendiği bir lezzet. Ballı soya ile pişirilen hachinoko sade japon pilavı ile yenildiği gibi içki yanında kuruyemiş niyetine de gidiyor.
Japon padişahı Hirohito uzun ömrünü her fırsatta yediği hachinoko ya borçlu olduğunu söylermiş.


Çürümüş soya fasulyesi -NATTO – JAPONYA

natto

Çürümüş soya fasulyesinden yapılan geleneksel bir Japon yiyeceğidir. Genellikle kahvaltıda tüketilir.İlk defa deneyenler genellikle kokusundan dolayı cesaret edememekte veya öğürmekten yiyememektedir. Zira kokmuş peynir veya birkaç hafta ayaktan çıkarılmamış eski çorap gibi kokmaktadır. Fakat Zengin protein kaynağıdır. Nattō keskin kokusu, güçlü aroması ve kaygan bir yapısı olan bir yiyecektir.

İlk defa yiyen birisi nasıl tepki veriyor bakın :)


Ömrümde daha beter hiçbir şey koklamadım  -SURSTRÖMMİNG-  İSVEÇ

surströmming2

Muhtemelen koku duyuları olmayan insanlar tarafından geliştirilmiş bir konserve balık ürünü, öğürerek yeme kültürünü de geliştirdiği söylenmekte. Videoları sayesinde tanışmış kadar olduğum bu zıkkımda konserveyi açar açmaz etrafta kim varsa gebermekte :)

surströmming

Tenekenin içindeki iğrenç çürümüş balık, çürüdükçe gaz çıkarıyor sanırım ve teneke zamanla şişmeye başlıyormuş bu yüzden. hafif gergin ve bombeleşmiş bir tenekede olması lezzetinin göstergesiymiş.

İsveç’te en az yılda bir kez surströmmingsskiva (surströmming parti) diye kutlaması da yapılmaktaymış.

http://www.liveleak.com/view?i=d81_1366853584


18 günlük tavuk/ördek cenini -BALUT – FİLİPİNLER

balutYerüzünde yenilebilecek en iğrenç şeylerden biri, hayatımda gördügüm göreceğim en iğrenç ötesi şey. Özetle, tek kelimeyle iğrenç. bilmem ne kadar iğrenç olduğunu yeterince anlatabildim mi? iğrenç! bunu yiyen insanla arkadaşlığını kesmen gerektiği kadar iğrenç, hatta aşağıdaki videodaki kadar iğrenç.

NEDİR ? Balut, döllenmiş ördek yumurtasından yapılan ilginç bir yemek. Yani içerisinde canlı bir ördek yavrusunun bulunduğu yumurtalar kaynatılıyor ve servis ediliyor.


Sinek kurtçuklarının evi olan peynir -CASU MARZU- İTALYA

Casu-Marzu-

İtalya’nın Sardinya adasında Pecorino (koyun sütünden yapılan bir İtalyan peyniri) peynirinin içine sinek larvaları enjekte edilerek oluşturulur. Çoğu zaman Casu Marzu’nun içinde hala larva varken tüketilir ki bu da onu biraz tehlikeli yapmaktadır. Midedeki gastrik asit, larvaları öldürmez ve bu da onların bağırsaklara ve organlara bulaşmalarına neden olur. Bu yüzden çürük peynir Amerika ve Avrupa’da yasaktır.

casumarzu-

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

1 Yorum

  • Cevapla Nisan 5, 2019

    Avalon

    Çevirirken bile midem bulandı bu ne ya arkadaş :( bi kötü oldum 1 kaç gün sanırım yemek yiyemeyeceğim. Bence bunu diyet yapamayanlara okutalım :)

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz