Dövme Tarz Değil Kimlik Mi?

tattot

 

 

Dövme nedir? mi… Bu dövmeleri gördükten sonra bence ilk önce dövme yaptırmak isteyeceksiniz..

Bir çok toplumda dövme aslında bir tılsım (nazarlık) olarak kötü ruhlara ve hastalıklara karşı koruyucu kabul edilir. Dövmelerin zararlarının da çok iyi bilinmesine rağmen vazgeçilmez bir tutkudur.

Dövme tarihi de çok ama  çok eskilere dayanır. Bilinen dövme geleneği İÖ.2000 lere dayanır. Bu tarihlerde Eski Mısır’da dövme yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır. O Dönemlerde dövme süs değil daha çok kimlikti. (köle-efendi-işçi-asker..). Şimdiki kimliğimiz o dönemlerde
dövmemizdi.

Şimdi tek fark eskiye nazaran dövmenin yalnızca stilini, tarzını belirtmek amacıyla kullanılması. Özellikle savaşçılar başta yüzlerine olmak üzere, kazandıkları zaferlere ve başarılarına göre dövme ile ödüllendirilirlerdi.  Vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaparlardı.
Hem şimdikine nazaran daha çok acı veren yöntemler uygulanıyordu. Bir tür dövme de sivri uçlu kemik, boynuz ya da çelik iğne deriye hafifçe batırılır ve açılan delikler boyayla doldurulurdu. Açılan deliklerden boyaya batırılmış iplik geçirilerek de dövme yapılırmış. sanırım bu en acı vereni olsa gerek… Yine de dikkatli olun hijyen çok önemli bir faktör. AIDS başta olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarabilirsiniz. Lisanslı yerlerde yaptırmanız en doğrusu.
Ama admin olarak tavsiyem kınalarla yapılan geçici dövmeler, hem sıkıldığınızda yeni görseller deneyebilir hem de risk almazsınız.

Yasemin SAYALI

Yeni trend dövmelerden birkaçını sizler için derledim…

dövme1 dövme2

dövme3dövme4

dövme5 dövme6

dövme7 dövme8

dövme9dövme10

dövme11 dövme12

dövme13 dövme14

dövme15dövme16

dövme17 dövme18

dövme19 dövme20

dövme21dövme22

dövme23 dövme24

 

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

1 Yorum

  • Cevapla Ocak 17, 2014

    Bahar

    Bence dövme bir insanın ruhunu yansıtıyor

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz