Baby Yoga – Bebek Yogası

Baby Yoga

Dokunuşlarımız bebeklerimiz için en az süt kadar değerli… Duygusal ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkimizin büyüklüğünü tahmin edemezsiniz…  Bebek yogasında dokunuş ve hareketi birleştirerek bebeğimiz ile keyifli vakit geçirebiliriz. Ben her gün uyanır uyanmaz bebeğimle Baby Yoga – Bebek Yogası yapıyorum. Zaten gülümseyerek uyanan bebeğimin ne kadar neşe saçtığını tahmin edemezsiniz…

-baby-yoga-instagram-1. Bebek yogasına sihirli bir masaj ile başlıyorum. Bunun için saf zeytin yağını tercih ediyorum ama siz bebek yağı ya da güvendiğiniz başka bir yağı da kullanabilirsiniz. Zaten poposu ıslak uyanan bebeğinizin alt bakımı ardından öncelikle topukları olmak üzere masaj yapın.

2. Rahat edeceği ama çok pofuduk olmayan (tercihen mat) bir zemin üzerine sırt üstü uzanmasını sağlayıp, üzerine ellerinizin üstünde çıkın ve göz teması kurun bu hoşuna gidecektir.

3. Hareketleri mümkünse şarkı ya da öpücük gibi sesler eşliğinde tekrarlamaya özen gösterin.

baby-yoga-bambu

4. Ders arasında emzirebilir ya da bir kenara kıvrılıp uyumasına izin vermelisiniz. Bu dünyayı katı, sert algılamasının önüne geçer. Özgür olduğunu hissetmek, sevgi dolu bakışlarınız onun gelişimini olumlu etkileyecektir.

5. Motor gelişimini tetiklediği gibi daha rahat gaz çıkardığına ve daha ilk dersten derin uyuduğuna şahit olacaksınız. Ağladığında daha çabuk sakinleşecek ve fiziksel olarak güçlü olacaktır.

6. Bebeğimiz ile birlikte gevşemek yeni doğum yapmış biz annelerinde toparlanması demek. Malum aylarca hareketlerimizi kısıtladık…

7. Bebeğiniz 3 aylık olduğu gibi emekleme dönemine kadar devam edilebilir. Emeklemeye başladığı anda yerinde durmayacaktır.

anne-bebek-yogası

8. Tüm asana bizim için uygun ve çakralarımız da duyularımız gibi olabildiğince açık. Telkin edici müzikler açabilir tütsü yakabiliriz.

9. Nefes egzersizi önemli… Burundan nefes alıp ağızdan vermeye özen gösterin. (Tıpkı bebeğiniz gibi)

10. Son olarak zor biliyorum ama en azından hafta sonları babanın da katılmasını sağlayın. Güven ortamında bebeğiniz ailecek yapılan bu aktivite ile mutlu olacak ve gelişimi açısından yaşıtlarının bir adım önüne geçecektir.

İşte sadece 15 dakika Anne ve Bebek yogası;

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

İlk yorumu sen yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz