BEYRUT’DA GEZİLECEK YERLER – LÜBNAN GEZİ REHBERİ

Beyrut’da Gezilecek Yerler – Lübnan’da Gezilecek Yerler

Beyrut’da gezilecek yerler – Lübnan gezi rehberi anlatmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var. Beyrut’u siz neden merak ediyorsunuz bilmem ama bizi çeken şey tüm terk edilmişliğine, tehdit edilmişliğine rağmen hikayeler anlatan, acı acı sessizce ağlayan, kendimizi kaybedip adımızı bile unutturan sokaklarıydı…Hem eğlenceleriyle hem bombalarıyla ünlü başka bir şehir biz bilmiyoruz. Bir şehir düşünün gitmek istiyoruz dediğinizde;

-Delirdiniz mi? Bomba yağıyor üstlerine hem Hizb**lah vs… Korkmuyor musunuz? dediklerinde orada olmak, görmek için daha çok sebebiniz olduğunu ve bu şehir hep tehdit altındaydı ve galiba hep de öyle kalacak!

Her yer asker kontrolünde bu sizi biraz tedirgin edebilir.Bizim orada olduğumuz hafta Başkanları kaçırılmıştı mesela… Sokak girişleri beton bariyerli galiba bombalı araç giremesin diye… Bir süre sonra sizde halkı gibi olağan karşılıyorsunuz bu durumu… İnanın bir yere bomba atsalar o da normal gelirdi o havaya bir şekilde giriyorsunuz biliyorsunuz ki her an her şey olabilir bu şehir böyle…

5000 yıllık eski şehir, Beyrut Notlarım;

 • Bir zamanlar gerçekten de Orta doğunun Paris’i imiş. Araplar kendi ülkelerinde yapamadıkları, içlerinde uhde kalan ne varsa soluğu burada alırmış. O zamanlar Hristiyan ve Arap nüfusu birbirine yakınmış. Ama artık öyle değil. Yıllarca süren iç savaşlar, İsrail’in işgali vs belini çok bükmüş bu güzel şehrin… Beyrut’da sevmediğim bir şey daha hala kölelik-efendiliğin ete kemiğe bürünmüş hali… Özellikle Etiyopya, Haiti ve Senegal’de yoklukla mücadele eden kadınların buradaki zengin hanımlara köleliğine de bizzat gözlerimizle şahit olduk…

 • Unutmayın Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmayacak biçimde vizeden muaftır. Yani turizm amaçlı seyahatleriniz için Beyrut Vizesiz!
 • Özellikle lüks Avm lerinde sıklıkla gördüğümüz bir tabloydu hanımının bir yandan bebek arabasını iterken bir yandan ana kucağında taşıdığı diğer çocuk ve eli kolu dolu alış veriş poşetleriyle hanımın arkasından yürüyen köleler… Önlerini kesip -Gavur mu bu kadın ya da sen kendini İnsan mı zannediyorsun? diye sormayı çok istedim :(
 • Halkından öğrendiğimize göre Suriyelilerin buraya sığınmasından çok rahatsızlar. Hırsızlık, gasp artmış.

 • Havası İzmir’imizden 3-4 derece daha yüksek biz geçtiğimiz Ekim ayında oradaydık ve hava gezmek için oldukça güzeldi… Para konusu biraz enteresan. Paraları LBP ancak dolara endeksli.Her yerde dolar ile alışveriş yapılabiliyor.
 • Caddelerde gazete bayisi tarzında küçük büfeler var ve enfes espresso yapıyorlar.
 • Beyrut’taki evlerin cephelerinin çoğunda perde var. Eee cehennem güneşi el mecbur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Dolar = 1512 LBP
Zaten her yerde dolar da kullanabilirsiniz. Para üstünü her ikisi ile de dönebiliyorlar. 

 • Araplar yürürken normalde röntgeninizi çeker gibi bakıp canınızı sıkar. Evet ama bunlar bildiğimiz Araplardan daha güngörmüş, zaten kendilerine Arap değil, Lübnanlı diyorlar. Boya küpüne dalmış gibi gezen yüzde doksanının burnu yapılı kadınları var.  Bu kadınları gördükçe atalarımızın sözlerini yad ediyoruz ; Arap yağı bol bulunca… :)
 • Yemeklerini yazının sonuna ekledim. Yemekleri güzel ve sevenlerine müjde her köşe başı nargileci (Lübnancada şişa, narguila, arguila, argila gibi değişik adları mevcut) ve çoğu orjinal Nakhla ve Al Fakher hemen her çeşidi mevcut ve kesemize pahalı gelen bu şehirde uygun olan tek şey nargile tabirleriyle Argilia ve Kafa :)

 

Not: Sitemizde çok fazla fotoğraf var ve haliyle sitenin hızının buna bağlı düşmesinden sebep fotoğrafların çözünürlükleri tarafımızca düşürülmüştür. Farklı çözüm önerilerine açığız.

Ortadoğu’nun Parisi Beyrut’u gezmek için inanın bir gün dahi yeter ama biz ayak basmadık yer kalmasın, arka sokaklarını da görelim istediğimiz için bir hafta kaldık. Çok uyardılar karışık oralar aman dikkat diye ama korkan kim? Varsın su testisi de su yolunda kırılsın ;)

Beyrut artık benim için bir başka anlam daha ifade ediyor. Biricik kızımız en eski şehirlerden Babylos’a sahip topraklarında 2 yaşında oldu… Burada yeni yaşına merhaba dedik (bir cimcik pastaya 80tl ödedik o ayrı)

Sıralamayı en çok etkilendiğimizden diğerlerine doğru sıralıyorum siz ilk onunu görmeden dönmeyin sakın! Diğerleri zaman ve tercih meselesi olsun;

BEYRUT’ DA GEZİLECEK YERLER

1. Pigeon Rocks (Güvercin Kayalıkları)

Bu kayalara tırmanmadan, tekne turu yapmadan dönmezdik inanın. Zaten şehrin ve ülkenin sembolü haline gelmiş güzelliğiyle… Severiz yürümeyi biz, ayaklarımız şişer, dinlenir dinlenir yine yürürüz. Kayalıkların altına, teknelere inerken toplam 1 km yokuş aşağı yürüdük. İnerken kayaların üzerinde gün batımını en güzel izleyebileceğiniz yerde bildiğimiz güvercinlerden de var. Derme çatma bir ev ve yüzlerce beyaz güvercin. Güvercin kayaları tekne videomuz biraz amatör ama fikir olması amacıyla izleyin derim. Kayaların arasından geçip küçük küçük mağaralara giriyorsunuz. Yosun kokusuna karışan Akdeniz’in huzur dolu kokusu ve devasa kayalıkların görsel şovu… Tek kelimeyle harikaydı.

 

2. Byblos

Dünyanın en eski şehri, alfabenin doğduğu yer ve İncil (Bible)’e adını veren yer işte burası. Ayrıca burası Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ben çok etkilendim Edebiyatçı olduğum için ama sizde nasıl bir his uyandırır bu eski şehir bilmem.

3. National Museum of Beirut (Beyrut Ulusal Müzesi)

5000 Lübnan Lirasına giriliyor. Yağmalanmış bir müze daha. Hermitage müzesinden sonra gittiğim her Müslüman ülkede içim en çokta müzelerde acıyor. Tarihleri, hikayeleri yağmalanmış bir şehir daha…

Ülkenin en güzel yapılarından biri, özellikle mumyaların olduğu bölümden çok etkilendim. Onlarca el oyması mumya yan yana… Özel bir bölmedeki bebek mumya ve onun narin bozulmamış tırnakları hala gözlerimin önünde ve sanırım bir anne olarak ben öldüğüm güne kadar unutamayacağım :(

Müze oldukça bakımlı ve görevliler de oldukça ilgili, güler yüzlü… İki katlı ve yaklaşık 100.000 eser sergileniyor. Siz bu iki katı da biz gibi muhtemelen 1 saatte gezeceksiniz. Zemin kattaki mumya odasına girmeden müzeden ayrılmayın derim.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.  Mohammed Al-Amin Mosque ve Saint George Maronite Katedrali

Ben iki dini ilk kez bu kadar sırt sırta ve yarışırcasına gördüm. İkisi de devasa ve olabildiğince ihtişamlı fakat Katedral sanki buralar benim dercesine zengin ve bir o kadar ukala dursa da camimiz bir o kadar mağrur ve yüceydi. Ülkenin en önemli camisi Mohammed Al-Amin Camii… Mimarı Azmi Fakhuri, Sultah Ahmet Cami’nden esinlenerek bu Camiyi yapmış. İyi ki de yapmış her detayı ayrı sanat ayrı zevk…

İçeriye girerken çarşaflara bürünüp dua ettim. İşgal görmüş her kaybettiğimiz eski şehrimiz gibi Katedrale kızgın bir bakış fırlatmakla yetindim. Senin yolunu seçenlerin inançlarına saygım sonsuz ama bu topraklar bizim dercesine… ve içeri girerken de çıkarken de gözlerinizi alamıyorsunuz. O kadar güzel ki içi de dışı da ayrılmamak için saatlerce oyalandığımı hatırlıyorum. Nil’in uyumasını da fırsat bilip doya doya seyreyledim :) Eee tabi böyle güzel bir camide de alnımız seccade görmeyecekse artık işimiz zor!

Hoca efendi ne dedi anlamadım ama tahminen İsrail ve benzeri İslam düşmanlarına giydirip, birlik çağrısı yaptı muhtemelen… Bir an göz göze geldik kendimi çarşafa bürünmemden sebep sanırım Lübnanlı kılığına girmiş bir casus gibi hissettim. Hariri’nin de yattığı yer burada bir yerdeymiş ama biz denk gelmedik aramadık da siz dilerseniz uğrarsınız.

5. Hamra Caddesi

Şehrin en sevdiğim caddesi iyi ki de otelimiz bu cadde üzerindeki J Hotel miş. Doyamadık arşınlamaya, ara sokaklarındaki kafelerinde nargile-kahve keyfi yapmaya… Yine gitsek yine aynı otelde konaklar yine aynı caddede takılırız. Tabi kalan bir kaç günümüzde Downtown bölgesi sevdasına Alexandre oteldeydik konumu itibarı ile ama Hamra caddesinin renkliliği bir başkaydı… Downtown bölgesi nasıl daha ünlü anlamadım Hamra caddesi ile yarışamaz bile…2017 yıl sonunda gittiğimiz bu seyahatte J hotel&spa oda fiyatı yarım pansiyon günlük 250TL civarında idi.

6. Beirut Souks

Şehrin en önde gelen hatrı sayılır bölgesi burası. Açık hava alışveriş merkezi.  Yüzlerce lüks mağaza ve değirmenin suyunun nereden geldiğini merak ettiğim onlarca Ferrari Porsche arasında yürürken kendimi Hint fukarası gibi hissettiğim yer işte tam da burası oldu. İç savaştan yeni yeni çıkmış bir şehir, dünyanın en lüks markaları, sıfır arabalar bu ne yaman çelişki… Mercedesin özel jeepleri, BMW’ler, Ferrariler, dünyanın en iyi arabaları ve fakir halkı… Burada ya zenginler var ya fukaralar orta direğin olmadığı bir şehirmiş meğer Beyrut. Bizim seyahat anlayışımıza göre aşırı pahalı bir mekandı. Örnek vermek gerekirse bu alanda bulunan restoranın birisinde 2 kişilik standart yemek ortalama 2000 TL civarına denk geliyordu.

7. Roman Baths Remains (Roma Hamamı Kalıntıları) 

Hemen Mohammed Al-Amin Camii’nin yanındaki kalıntılarda tarihin izlerini sevenler için görülmeye değer. Romalılardan kalma kalıntılar henüz 50 yıl önce gün yüzüne çıkmış. Şehir tamı tamına 7 kez yıkılıp tekrar inşa edildiğinden her köşesi kalıntı aslında… Herhangi bir sokakta dahi kalıntıların yanından geçmeniz olası…

8. Zaitunay Bay

Marina ve deniz havası ohh miss… Gökdelenlerin inci gibi dizildiği meşhur Corniche (Sahil) bölgesi ve güzel gün batımı… Meşhur Pigeon Rocks’a bir saat yürüme mesafesinde aşağıya doğru inin yürüyüş size iyi gelecektir. Aşağıya sahile inip ayaklarımızı denize sokup kumsalda yürümüştük…

 • Corniche Aein Al Mrayseh işte gün batımını anlamlı kılan güzel bir denize sıfır küçük yamaç… Burada denizi izlemeye doyamayacaksınız.

9. Beit Beirut

Savaştan kalma müzeye çevrilmiş etkiliyeci bir bina. Tüm katlarını tüm odalarını gezmek tam iki saatimizi aldı. Müze gezmeyi çok sevmediği halde Onur burada çok etkilenmişti.

9. Place De I’Etoile Meydanı (Yıldız Meydanı )

Burası downtown bölgesinin kalbi. Ünlü Saat kulesini merkezine alan güzel bir meydan. 2. Abdülhamid’in tahta geçmesinden sonra, bu olayı kutlamak için Beyrutlular bu saat kulesini inşa edip ölümsüzleştirmişler. Zaten bütün sokaklar bir şekilde bu meydana çıkıyor. Hem gündüz hem gece görülmeye değer. Çevresindeki kafeler de mola vermek için ideal.

10. Place Des Martyrs Anıtı

Bu anıt Lübnanlılar için oldukça anlamlı. İç savaşın izlerini görebileceğiniz bir anıt. Unutmamak için de onarmıyorlar. Camiden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

11. ABC Avm

Şehrin en önemli alışveriş merkezi, Hristiyan bölgesinde kalıyor fakat sakın demedin demeyim ben böyle pahalılık görmedim. Tamamı neredeyse dünyanın en önemli markaları… Tüm pahalı zevkleri olan Beyrut’luları bir araya toplayan bu avm’de kahve içtiğimizde daha önce hiç bir kahveye 57TL ödemediğimi fark edip yemeği yemeden ayrılmaya karar verdik. Zaten pahalı olan bu şehirde dehşet ötesi pahalı mekanları uyarmadın demeyin! Elektronik alışverişi yapmak istiyorsanız bu AVM de VirginStore var. Pahalı gelirse daha uygun fiyatlara cep telefonu satan birkaç yerel elektronik market mevcut.

12. BARBAR Restoran Zinciri

Buralara kadar gelip Lübnan yemeklerini tatmadan dönerseniz Beyrut’u bu gizemli şehri yaşamış olmazsınız. Tattığımız yemeklerin tamamının fotoğrafını ayrıca yazının sonuna tek tek ekledim ama inanın lezzet durağınız burası ;)

BARBAR bir yerel fast food zinciri gibi bir şey. Alkol yok, plastik çatal bıçak olması sizi yanıltmasın lezzetleri enfes. Aile lokantası gibi düşünün ve en önemli artısı Beyrut’taki fiyat ortalamasına bakınca oldukça iyi :)  2 kişilik güzel bir ziyafet 250 TL civarında tutuyor.

Tabbule, Yaprak Sarması, Fettuş, Et, Humus, Babaganuş’u tatmadan sakın dönmeyin !! Hıım bir de kuru baklava :)

12. Monot Caddesi

Güya gece hayatı burada akıyormuş.  Hepi topu 3-5 bar ve bizce hiçbir esprisi yok Eskişehir’deki Barlar sokağı bile buraya on basar. Ama yine de bir şeyler içmek isterseniz siz buyurun biz beğenmedik.

13. Saint Georges Greek Ortodoks Katedrali

Mimarisi bakımından görülmeye değer tabi. Maksat değişik yerler görmek olsun.

14. Lebanese Parliament (Lübnan Parlemento Binası) ve Beirut Municipality (Beyrut Belediye Binası )

Seviyorlar binalarını kahverengiye boyamayı. Sağınız solunuz aynı renkte binalar… Saat kulesinin hemen arkasında yanında öylece geçip gitmeyin diye belirteyim dedim.

15. Saint Louis Roman Catholic Church (Katolik Kilisesi)

Bir kahverengi bina daha. Maksat yürüyerek gezebileceğiniz bu şehirde ne var ne yok bilin diye yoksa bizde doyduk kiliseye katedrale…

16. Magden Abraham Synagogue (Sinagog)

İtiraf ediyorum ben buradan çıkana kadar Sinagog olduğunu anlamadım. Bizim esnaf sarayı gibi fakat dükkanları kapalı bir yer sandım. Tam çıkarken ünlü Sinagogları da burasıymış Google amcanın önerdiği dedi eşim ve Gong aydım nerede olduğumuzu ;)

17. Al Omari Cami 

Tam 7 kez yıkılıp tekrar inşa edilen meşhur camimiz. Downtown bölgesindeki Waygan Caddesinde. İlk katedralmiş aslında ama Memlüklüler zamanında 1291 yılında camiye dönüştürülmüş. İçerisindeki Osmanlı ve Memlüklülere ait  kitabeyi görebilirsiniz.

18. Jeita Grotto (Jeitta Mağarası)

Biz mağaraya inmedik daha iyilerini görmüştük diye o kadar ücret ödemek istemedik ama siz inebilirsiniz.

19. Harissa

Çok fazla Meryem Ana heykeli gördüyseniz siz de biz gibi 1.5 saat gitmeyin derim. Tercih sizin tabi. Meryem Ana heykeli, dünyadaki en iyi yüz hatlarının belirgin olduğu heykellerden biriymiş ama biz yine de gitmeye değer bulmadık.

20. Baalbeck, Ksara ve Anjar

Baalbeck oldukça uzak ve pahalıydı. Bütçemizi aştığımız ve zamanımız yeterli olmadığı için bir sonraki gelişimize erteledik güzel Baalbeck’i… Ama siz görün derim. Roma döneminden kalma Baalbeck’i görmemiz için otel yetkililer oldukça ısrar etti ama dediğim gibi bütçe aşımı… Anjar, Bekaa Vadisinde bulunan yaklaşık 1300 yıllık bir tarihi kent. Hala kazılar devam ediyor… Ksara ise, şarapları ile meşhur bir yer. Caves de Ksara’da şarap mahzenlerini geziyoruz. Giriş ücretsiz. Eğer şarap almak isterseniz, her bütçeye uygun şarap da satıyorlar. Bence iyi bir hediyelik fikri. Zaten alıp alabileceğiniz alkol, sigara ve nargile tütününden ibaret diğer her şey ateş pahası…

20. Sursock Müzesi, Mim Müzesi, Planet Discovery,

Museum of Lebanese Prehistory,

Beirut Art Center, Bsous Silk Museum

Zamanınız kalırsa değerlendirebileceğiniz bir kaç ilginç müze daha…

 

1 haftalık Lübnan gezimizin ana hatları bu şekilde. Lübnan ve Beyrut’a dair diğer her detay  yazının devamında… Lübnan gezi rehberi hazırladım yeme-içme, konaklama vs…  Lübnan hakkında bildiğimiz her şey bunlar umarız fikir vermek adına başarılı olmuştur.

BEYRUT ULAŞIM

Biz Beyrut’a Sabiha Gökçen Havalimanından Uçakla gittik. Gidiş Geliş Toplam 1000 TL ye biletlerimizi aldık.

Beyrut Topraklarına ayak bastığınız gibi bize göre ilk yapmanız gereken UBER uygulamasını indirerek taksi çağırmak olsun. Beyrutta toplu taşıma sistemi yok. Taksi ile ulaşım sağlamanız  gerekli. Ve taksiciler fahiş fiyatlar çekiyor. Ama UBER uygulamasında ulaşım bedeli sistem üzerinden belirlendiği için uygun fiyatlar ile ve kredi kartı ile ödeme yaparak gezebilirsiniz.

BEYRUT ARAÇ KİRALAMA – LÜBNAN ARAÇ KİRALAMA

Beyrutta gezmek için araç kiralayabilirsiniz. Fakat rahat gezemezsiniz. Çünkü Askerler tarafından devamlı kontroller yapılıyor. Şehrin caddelerinde ve sokaklarında bolca beton duvarlar var. Ayrıca akaryakıt fiyatları 2017 itibarı ile bizim ülkemizdeki fiyatların tam 2 katı idi. Yani Benzinin litre fiyatı 10 TL civarındaydı. Araç kiralamayı tavsiye etmiyoruz.

BEYRUT KONAKLAMA

Biz Seyahatimizi Beyrutun 2 bölgesinde kalarak tamamladık Bu bölgeler J Hotel& Spa ( Hamra Bölgesi) ve Eşrefiyede(Hristiyan Bölgesi imiş sonradan öğrendik. ABC AVM bu bölgede) bulunan bir rezidansta kaldık. 2 bölgede de günlük ortalama 250 TL konaklama bedeli ödedik. Eşrefiye bölgesi Tepelik Bir bölge. Yürüyüş yapacaksanız ve Bebek arabası varsa tavsiye etmeyiz.

BEYRUT YEMEKLERİ – LÜBNAN’DA NE YENİR

Yemek konusunda bizim popüler mekanımız BarBar Restoran oldu. Fiyat Performans açısından Beyrutta en makul fiyatlarla yöresel ve temiz yemekleri yemeniz mümkün. Bizdeki Esnaf lokantalarına Benziyor. Fakat BarBar restoranı beyrutlu aileler tercih etmekteydi. Yani akşam 22.00 civarında içeride adım atacak yer bulmak zor. Kadınlı erkekli masalarda insanlar akşam yemeklerini yemekteydiler.

 

 

 

 

 

 

 

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

2 Yorum

 • Cevapla Şubat 16, 2018

  SEMA ÖZCAN

  Gitmiş kadar olduk.. çok güzel olmuş yazınız. Detaylara verdiğiniz özenden anladığım kadarı işe sadece gezmemişsiniz orda kalbinizle yaşamışsınız ..

 • Cevapla Mart 14, 2018

  Elif

  Lübnan hakkında araştırma yaparken denk geldim Beyrutta Gezilecek Yerler yazınıza.. Okul projem için araştırma yaparken yazınızı okuduğumda gezmiş gibi oldum neredeyse ve gerçekten çok merak ettim okul projem için olmasa da bir gün fırsat bulabilirsem mutlaka yolumu düşüreceği Beyruta.. Emeğiniz için teşekkürler

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz