Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’de Ne Yenir?

Bazı şehirlerin kendine has güzellikleri vardır. Eskişehirde ne yenir? Denizi için, kayak yapmak için, Doğal güzelliklerini görmek için gidilen şehirler vardır. Eskişehir ise yaşamak için huzuru bulmak için, uygun fiyatlara daha kaliteli zaman geçirmek ve dolu dolu yaşamak için gidilen bir şehirdir diyerek sözümüze başlayalım ve hemen mevzuya gelelim :)

1- Çibörek

Eskişehirde fazlaca Tatar nüfusu bulunmakta ve tatarlara has olan bu lezzet zamanla Eskişehir’e has bir yemek olarak anılmaya başladı. Elle açılan ince hamurların içine ana malzemesi kıyma ve baharatlar olan iç harcı koyulup kapatılarak yapılıyor ve kızgın yağda kızartılıyor. Yanına turşu ve ayran ile mükemmel bir lezzet sizi bekliyor.

2- Pino’da Hamburger veya Pizza

1978 yılında Eskişehirde kurulan bu mekan sonraları halkın benimsemesi ile şubelerini çoğaltmış ve gerçekten halkın gönlünde yer etmiş. Eskişehirde ne yenir sorusunun en güzel cevaplarından birisi Pinodur. Şahsi fikrimiz hamburgeri büyük fastfood markalarına göre birkaç basamak üstte, ama pizzaları efsane. Tavsiyemizdir. Özellikle Doktorlar Caddesindeki mekanlarına gidebilirsiniz.

3- Tanınmış Helvacı

Altı üstü helva demeyin. Gerçekten kaliteli, tadı damağınızda kalacak, midenizi yakmayacak, yedikçe iştahınızı arttıracak bir helvadır. Sade helvası da bizim tavsiyemizdir.

5- Karakedi Bozacısı

Hele birde Soğuk bir havada Eskişehir’de iseniz bardak bardak bozaları gömün efenim. Yumuşak içimli, lezzetli, mütevazi mekanı, cüzi fiyatı ile daha ne olsun, Afiyet olsun :)

6- Cafelerde açık büfe kahvaltılar

Adalar bölgesinde, üniversite caddesinde, barlar sokağında birçok cafe güne açık büfe kahvaltı satışı ile başlıyor. 2018 itibarı ile ortalama 15 liradan başlayan açık büfe kahvaltılar ile Şehri yaşamaya Eskişehirliler ile kahvaltı yaparak başlayabilirsiniz.

7- Odunpazarı bölgesinin lezzetlerini gezerken tadın

Eğer ki yolunuz odunpazarı’na düşer ise bu bölgede ufak ufak dükkanlarda leziz ekmekler, börekler, sarmalar yiyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken gezerken etrafı dikkatle gözlemlemek

8- Tantuni

Tantuni’nin anavatanı Mersin olsada Eskişehir’de çok sayıda tantunici bulunuyor. ve bu lezzeti çok güzel yapan yerler var. Ortalama 10 lira fiyatla 1 porsiyon tantuniyi mideye indirebilirsiniz.

9- Üniversite Caddesi lezzetleri

Haller Gençlik Merkezinden Anadolu üniversitesine giden cadde üzerinde bir sürü farklı lezzeti bulabilirsiniz. Pahalı olmayan ve öğrencilere hitap eden bu cadde yemek severler için tavsiyemizdir. Bu cadde üzerinde dönerciler, köfteciler, börekçiler, kasaplar, cafeler, waffleciler ve daha bir sürü lezzet sizi bekliyor.

Tabi Eskişehir’in Lezzetleri bu kadar değil şimdilik öne çıkanlarını yazdık, sizlerin de yorumları ve deneyimleri ile bu yazıyı güncelleyerek Eskişehir’i ziyaret etmek isteyenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

İlk yorumu sen yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz