Arnavutluk Gezisi

Arnavutluk gezisi öncesinde biraz araştırma yapmıştık. Dünyanın en kapalı ülkelerinden biriymiş komünizm döneminde. Tam 50 yıl boyunca ülkeye kimse girememiş ve çıkamamış.  Şimdi isee …. Tüm detaylarıyla Arnavutluk gezi notlarımız ve tüm gezilecek yerler;

Uçakla geçtik Arnavutluk havalimanına…Nene Tereza Havalimanı Ülkenin başkenti Tiran’da bulunuyor. Türkiye vatandaşları Havalimanında giriş vizesi alabiliyor. Avrupa’nın en yoksul ve söylemek zorundayım en tembel ülkesi ama Karadağ’a geçmenin en ekonomik yolu olduğu için geldik ve gelmişken de bir hafta sonu geçirdik mecburen. Çok ucuz fiyatlara Kahve içmek dışında Altını çizerek söylüyorum pek tavsiye etmiyoruz Kahve içmek için ise Tiranda Mulliri vjeter adında cafeler var Pasta dolabı mükemmel, Soğuk kahveler harika ve fiyatlar çok ucuz. 1 €’ya dilim pasta ve espresso alabilirsiniz

. Biz Arnavutluktan 9 günlük araç kiraladık. Online araç kiralama yaparken Citroen Berlingo 2016 model olarak seçim yapmıştık. Tiranda 2004 model Mercedes verdiler. Sevinsek mi üzülsek mi bilemedik. Ama güzel arabaydı ve tatilimiz boyunca herhangi bir arıza yapmadı. Ayrıca Arnavutluktan Karadağ ve Bosna Hersek’e araç ile geçeceğimiz için 50€ ‘ya geçiş evrakı aldık. Sınır geçişlerinde bu evrak kesinlikle gerekli.

Arnavutluk para birimi Lek (ALL), ve 1 TL = 40 Lek(2016) ediyor

Arnavutluk Başkenti Tiran Gezilecek Yerler

Arnavutluk gezisi yaparken bu ülke hakkında bazı ilginç detaylar gördük.

Ülkeye çalıntı araba sokmak serbestmiş. Yer gök mercedes doluydu. Taksilerin dahi mercedes olmasına şaşırmayın. Burası Avrupa’nın çalıntı araba stoğu… Arnavutluk ucuz bir destinasyon bir hafta sonu geçirdik bir kaç yüz lek yetti.

Ayrıca bu ülkede çok fazla Smart marka 2 kişilik küçük arabalardan var. Akaryakıt fiyatları Ülkemiz ile neredeyse aynı fiyatlarda olduğunu da bilmenizde fayda var.

 • Ulusal Tarih Müzesi (Muzeu Historik Kombëtar)

Ülkenin en büyük müzesi olan Ulusal Tarih Müzesi (Muzeu Historik Kombëtar) 1981 yılında Arnavut mimar Enver Faja tarafından tasarlanmış ve belediye binası yıkılarak yerine inşa edilmiş. Ön tarafındaki “Arnavutlar” adlı sosyalist-gerçekçi tarzı dev mozaik, İliryalılar’dan komünist partizanlara kadar Arnavutluk tarihinin gelişimini temsil ediyor imiş. Sağ taraftakiler Osmanlı’ya karşı bağımsızlık mücadelesi veren silahlı kahramanlar. Mozaikte vatansever Arnavutlar tarih boyunca marş söylüyorlar. Komünist rejim çöktükten sonra ortada gördüğünüz kırmızı bayraktaki yıldız silindi.

 • Saat Kulesi ve Ethem bey Camii

 • İskender Bey Meydanı (Skanderbeg Monument)

Arnavutluk başkanı “ülkemize kapitalistler saldıracak” paranoyasıyla ülkenin her köşesine koruganlar (İng: bunker) yaptırmış. Küçücük ülkeye bu mantara benzeyen askeri koruganlardan 700.000 tane yaptırmış! Paranoya devri kapandı ama ne yıkılabiliyor, ne de sökülebiliyor sağlamlık abidesi… Sanırım gençler ve evsizler bunları farklı maksatlar için kullanıyor tam da “savaşma takıl” abideleri..

Tirandan sonra ilk hedefimiz İşkodra idi.

İşkodra Gezilecek Yerler

 • İşkodra gölü
 • Rozafa Kalesi
 • Hotel Traditada akşam yemeği

Biz kaleye gece çıktık oldukça karanlık çıkmış fotoğraflarımız yanlış tercih. Harekete geçmek zorunda olduğumuz için zamanımız kalmadı ama siz mutlaka gezin…

 •  Hotel Tradita

Otelin bir bölümünde yemek yiyebilir, tarihi odalarında konaklayabilirsiniz. İşkodra’da görülmeye değer tek yer bu otel…

Mükemmel Et yemekleri, Kocaman şöminede kuzu çevirme, arnavut canlı müzikleri, ve çalışanların misafirperverliği ile burası gönlümüzü fethetti. Bizim seyahat felsefemiz ”minimum harca maksimum gez” olunca bu otelde konaklamak pize pek makul gelmedi. o yüzden sadece akşam yemeği için tercih ettik. biz 12€ karşılığında kişi başı ücret ile içecek dahil fiks akşam menüsü tercih ettik. Ve bu menü ile tavuk ızgara, kuzu çevirme, pirzola, tavuk but, sucuk , sosis gibi et ürünlerinden oluşan tahminimce 2 kilo civarında bir et yığını ile zeytinyağlı dolma, yoğurtla hazırlanmış bir kaç atıştırmalık ve salata geldi. Dolu dolu bir akşam geçirdik. Sonrasında ise geceyi uygun fiyatlı ve güzel bir otelde geçirdik.  Sabahında ise Karadağ’a doğru yola çıktık. Karadağ sınırı işkodra gölü kenarında bulunuyor. Sınırda 20 dk kadar sıra bekledikten sonra pasaport ve araç evrak kontrolü ve 25€ karşılığında Karadağ’a giriş yaptık. Devamını Karadağ Yazımızda okuyabilirsiniz. ( http://www.bambuagaci.com/karadag-gezisi/ )

 

 

 

 

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

1 Yorum

 • Cevapla Temmuz 2, 2017

  Çağla

  İyi ki bu yazınıza denk geldim. En ince ayrıntısına kadar bahsetmişsiniz. Bizim için bu Arnavutluk gezisi yazınız bir rehber niteliğinde. Paylaşımınız için çok teşekkürler :)

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz