Çocuklar için Güvenli arama motoru Kiddle

Çocuklar için hazırlanan arama motoru Kiddle’a merhaba deyin

kiddle

 

Çocukları internet üzerindeki zararlı içerikten uzak tutma konusunda günümüzde birçok firma savaş halinde. Tabi bu konuda bu kadar çaba göstermelerinin faydalı yanları dışında ticari yanları da yadsınamaz. Neyse bugünkü konumuz Google custom search alt yapısını kullanan yeni bir arama motoru olan Kiddle. Çocuk dostu Kiddle, çocukların sorgularına çocuklara uygun içerikleri eşleştirerek cevap veriyor. Google logosundaki renkleri kullanan Kiddle tamamen bağımsız bir şirket. Uygunsuz içeriklerin gösterilmediği arama motorunda çocuk odaklı seçenekler, Daha büyük ebatlı görseller, Büyük arial yazı fontu ile cevap veriyor. Ayrıca gizlilik bildirimi gereği herhangi bir kişisel bilgi toplamıyor ve 24 saatte bir arama günlüklerini siliyor.

Uygunsuz kelime arandığında çıkan sonuç :

kotu-kelime

Daha yolun başında olan Kiddle bazı aramalarda halen uygunsuz içerik gösterebiliyor. Kardashian ile ilgili arama yapıldığında içerikler arasında uygunsuz görselleri çıkabiliyor. hayvanlarla ilgili videolar arasında vahşice birbirini yiyen hayvan videoları çıkabiliyor. Arama motoru daha önceden Gay lezbiyen gibi aramalara engel olurken LGBT’nin itirazları sonuçu bu aramaları serbest bırakmış. Ayrıca Türkçe dil seçeneği şuanda yok.

ilk kullanıma sunulduğunda lesbian arandığında çıkan sonuç :

lgb

Şuanda Kiddle ile bahsi geçen kelime arandığında herhangi bir engelle karşılaşılmıyor. 5 ila 12 yaş arası gençlere hitap eden bu arama motoru hakkında İngiltere’de engellenen kelimeler üzerine bir çok haber çıktı.

Avantajları ve dezavantajları ile Kiddle arama motoru yayında ve yakında ülkemizde hizmet vermeye başlayabilir.

İlk yorumu sen yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz