Eskişehir’de Yapılacak 50 Şey…

Eskişehir’de yapılacak 50 şey

ile Şehr-i Aşk’ı sınırlamak aslında haksızlık elbette ama en iyi 50 şey diyelim… Tarihi Odunpazarı evlerinden, porsuk çayı üzerinde süzülen gondollarına, eşsiz parklarından yapay denizine, enfes yemeklerinden uzay müzesine işte size gençlik başkentinde yapılacaklar listesi…

varuna-eskisehir
1. Varuna Gezgin “Cafe del Mundo” – Gezginlerin Gözünden Dünya… Gençlik Cumhuriyeti şehrimizin gözde mekanında dinlenmemek olmaz. Her içecek türünü bulabileceğiniz mekanda Quiz Night etkinliklerinde hediyeler de dağıtıyor. Mekan sahiplerinin gezdikleri yerlerden hediyelerle dolu kafeye dikkat edin burası alışkanlık yapabilir.
2. Yapay Deniz Kentpark’ta Güneşlen… Eğer ki Eskişehir’e sıcak bir yaz günü geldiyseniz Kentpark otogarın hemen yanıbaşında. Ankara yolu üzerindeki yemyeşil ağaçlar arasındaki yapay denizimiz pazar günleri hariç emrinize amade.

sazova-bilim-sanat-ve-kultur-parki
3. Pedallarla Sazova… Şehir tam bisikletlilerin şehri. Yenibağlardan Sazovaya pedal çevirmek oldukça keyifli. Zira şehrin bir çok noktasında belediyenin kiralık bisikletleri mevcut. Tavsiye rota: Yenibağlar, Tren Garı, Tülomsaş, Su Yolu ve Sazova bizce ideal bir rota. Sazova Disney Land kadar renkli ve eğlenceli.

eskisehir-hamam
4. Şifa kaynağı hamamlar… Koskoca Hamamyolu caddesi baştan aşağıya hamamlarla dolu. Sıcak yeraltı sularıyla paklanabilir şifa bulabilirsin.

ESK-ODUNPAZARI
5. Tarihi Odunpazarı… Eskişehir’in gururu proje Tarihi Odunpazarı Evleri… bu tarihi evler arasında yatırlara dua edebilir eski sokaklarında kaybolabilirsiniz.

esk-barlar-sokagi
6. Gece Gündüz Barlar Sokağı… Oldukça hareketli barlar sokağı eğlence duraklarını bir araya topalmış. 6:45 kapandığından beri derin bir acı hissettiğimiz bu sokaklardan size tavsiyem; Irish Pub tadında spor bar arayanlar için Los Amigos; Marjinal gençlere Social ve Social Roof. How I Met Your Mother tadında gruplu ayaküstü takılmalar için L’acoustique. canlı performanslar için Peyote. Rakı kültürünü sevenler için sayısız mekan…
7. Sanattan Kültürden Haberler… Sanat ve Kültür mevzu bahisse Eskişehir ile başka bir Anadolu kenti aşık atamaz. Eskişehir şehir tiyatroları yasaklanan oyunlar da dahil tam performans çalışmalarına devam ediyor. Şehrin her yanındaki sahnelerdeki yetenekli oyuncuların bir çoğu şehrin üniversite öğrencileri.

eskisehir-gondol
8. Adalar’da Venedik havası… Eskişehirliler porsuk çaylarının kenarına Adalar derler. Venedik havası ise meşhur gondollarından geliyor. Gondol sevmeyenler için ise Katamaran hizmet veriyor. Porsuk çayını baştan sona gezmek ayrı bir zevk.
9. Şelale Parktan Eskişehir seyri… Şelale parkında günbatımını izleyebilir dilek balonunu gökyüzüne şehrin semalarına savurabilirsin.
10. Çiğ Değil Çibörek… Fazla söze gerek yok meşhur börekleri ile parmaklarınızı da yiyebilirisiniz. Bu tadı asla unutamayacaksınız. Mekan tavsiyesi isterseniz eğer yılların deneyimi Papağan Çibörek bir Eskişehir klasiğidir.

esk-devrim
11. Devrim Arabasına Selam… Filmlere konu olan bu ülkenin evlatlarının ülkeye armağanı ilk yerli aracımız. Üretildiği yerde şehrin merkezine yürüme mesafesindeki Eskişehir Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ)’ın bahçesinde meraklıları için sergilenmektedir.
12. Eskişehir Geceleri… Gece kulüplerinde danstaki hünerlerini sergile ve yeni dostluklar kur. En iyilerden biri olan 222 Park tavsiyemiz. Ama diğerlerinin de hatırı sayılır olduğunu vurgulamak gerek.
13. Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı…  Ücretsiz girilen parkta Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Açık hava tiyatrosu en beğenilen köşeleri diğerlerini keşfetmek size kalmış.
14. Uzaya Yolculuk… Ülkemizdeki en büyük uzay evi Sabancı Uzay evi ile uzaya yolculuğa çıkabilirsiniz.
15. Balmumu Müzesi… Dünyaca ünlü yıldızlarla fotoğraf çektirebilirsin. Aklına gelebilecek birçok ünlünün balmumu heykelinin sergilendiği müze oldukça ilgi çekici.
16. Camdan Sanatlar… Çağdaş cam sanatları müzesi, ülkemizin ilk cam sanatları müzesi olma özelliğini taşıyor.
17. Üniversiteyi içeriden keşfet… Eskişehir üniversitesi ve Osmangazi üniversitesini kampüsleri ziyaret ederek keşfedebilirsiniz. Özellikle Yunus Emre Kampüsü keyifli bir öğle geçirmek isteyenlere göre bu arada kütüphanesi de özellikle görmenizi istediğimiz köşelerinden.
18. Lületaşı… Değeri henüz tam anlamıyla bilinmeyen yarı değerli taşımız Lületaşı. Günden güne ustalarının azaldığı Lületaşları benzeri olmayan özel hediyeliklerden.
19. Haller Gençlik Merkezinde Dinlenmece… Dinlenip bir şeyler içebilir hatta içerisindeki sahnede tiyatro izleyebilir ambiyansın tozunda sahnenin büyüsüyle zamanda yolculuğa çıkabilirsiniz.
20. Köfteci Apo’dan Köfte… Çocukluklarından beri iki kardeşin seyyar olarak başladığı köftecilik bugün mekanlarıyla bir klasik.
21. Tramvaydan Tramvaya...  Çarşıdan operaya, barlar sokağından otogara her yere tramvaylarla ulaşım sağlayabilirsiniz.
22. Porsuk çayı kenarında… Çayın kıyısındaki çimenlerin üzerinde oturabilir balıkları besleyebilirsiniz.
23. Çarşamba Pazarı… Pazar deyip geçme İstanbul’un ünlü tarihi pazarlarına taş çıkarır.
24. Hayvanat Bahçesi… Türkiye’nin en genç Hayvanat bahçesini de görün deriz.
25. Gingerlarla sokak sokak… Kiralık gingerlarla özgürce sokaklarını dolaşabilir keyifli vakit geçirebilirsiniz.
26. Aquapark’da havuz keyfi… Şehrin en büyük havuzunda eğer mevsim uygunsa yüzmeden olmaz.
27. Karakedi Bozacısı… Karakedi’de boza içtikten sonra bir başka bozacı seni tatmin etmeyebilir bizden söylemesi. Normalde Arpa’dan Buğday’dan yapılan boza burada Mısır’dan yapılmaktadır.
28. Tanınmış Helvacı… Bu güzelim helvayı yemeden ve hediyelik almadan giderseniz yazık olur,
29. Japon Bahçesi… Anadolu üniversitesi içerisindeki bahçenin bir eşi daha yok. Botanik severler için özel bir yer.
30. Sakarı’da organikler… Eğer aracınız varsa mutlaka buradaki köylerine uğrayın sebzenin meyvenin en doğalı ile tanışabilirsiniz.
31. Eti Arkeoloji Müzesi… Bir şehri gezip de müzesini incelememek olmaz elbette.
32. Haşhaşlı Çörek ya da Met Helvası… Dönerken sevdiklerine lezzeli hediyeler götürmek isterseniz size iki meşhur lezzet. Met helvası ya da tercihe göre haşhaşlı çörek.
33. Kafelerde oyun zamanı… Adalarda birbirinden güzel sıcak mekanlarda Tabu’dan Okey’e Tavla’dan Monopoly’ye çeşit çeşit oyun siz ve dostlarınızı bekliyor.
34. Onur İşkembe… İşkembe sevenlere müjde şehrin en ünlü işkembecisi ünlülerin de lezzet duraklarından.
35. İstasyon’da Ayrılıklar ve Kavuşmalar… Eskişehir tren istasyonu ülkenin en önemli bağlantı noktalarından. Hızlı treniyle de adından söz ettiren istasyon şehrin önemli ulaşım araçlarından.
36. Kalabak suyu… Tertemiz kalabak sularından içen şehre mutlaka tekrar gelir diyorlar bizden söylemesi.
37. Sağlık Pide Durağı… Uygun fiyat, hızlı servis ve birbirinden enfes lezzetleriyle en çok uğradığın yerlerden biri olacak.
38. Esnaf Sarayı… İki Eylül caddesi üzerindeki avm görünümlü esnaf sarayı Avmlere kafa tutan bina küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk… Aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.
39. Şehrin Heykelleri... Şehrin her köşesi heykellerle bezeli. O kadar çok heykel var ki şehir bir bakıma açık hava heykel müzesi sayılır.
40. Mazlumlarda Su Muhallebisi... Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan muhallebiciye uğramadan gezinizi sakın sonlandırmayın.
41. Tostçu Mehmet... Eskişehir’de okuyan her öğrencinin adını ezberlediği Mehmet abi ve enfes, hesaplı, meşhur tostları.
42. Bahar Şenlikleri… Genellike İki Eylül Kampüsünde yapılan şeniliklere katılmak bir ayrıcalıktır. Özellikle Mayıs ayında gerçekleşen şenlikler tamamen ücretsiz.
43. Abdüsselam’da Balaban Kebabı… Terbiyeli mis gibi leziz etiyle, köfte ve şişin uymunun tadını çıkarın. Altta çıtır çıtır pidesi, üstte kızgın tereyağı, yanında yoğurt ve közlenmiş biber… Şırasından denemeyi de ihmal etmeyin sakın!
44. Tantuni Sadece Mersin’de Yenmez… O kadar çok tantunici var ki Mersinli biri memleketini özlemeyebilir.
45. Kırmızı Şimşekler… Anadolu’nun efsane takımlarından Eskişehirspor maçına gidebilir tutkulu taraftarları arasına karışabilirsin. Boynuna bir atkı at ve bandosu olan tek taraftar olan EsEs taraftarlarıyla maçın heyecnına ortak ol.
46. Doktorlardan Kızılcıklıya Alışverişe… Buralar şehirde alışverişin nabzının attığı yerler. Boyner, Espark ve Özdilek Avm’ler alışveriş çılgınlarının uğrak yerleri.
47. Yazılıkaya… Seyitgazi istikametine yolun düşerse Yazılıkaya’ya mutlaka uğrayın. Frig vadisi üzerinde yer alan antik kentte Midas anıtını gezebilir 17 metrelik anıtın olduğu tepeden vadiyi seyredebilirsin.
48. Alkolseverlerin Durakları; Bomanti İsmail, Kör Kamil ve Neyzen… En sevilen bu üç meyhane’de demlenebilir fasıllarıyla kendinizden geçebilirsiniz.

Pino
49. Pino’dan Hamburger… Yerli malı fast food zinciri üstelik sağlıklı bir hamburger yemek isterseniz bir Eskişehir klasiği Pino’yu ısrarla tavsiye ederiz.
50. Hayvan Barınağı… Bursa Karayolu üzerinde yer alan barınaktır. Hayvansever iseniz ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

13 Yorum

 • Cevapla Ekim 27, 2015

  Aynur

  Hızlı gelişen bir şehir. Şehirde Karikatür ve Atatürk müzeside bulunuyor. Tren garından çıkınca karşıdaki köfteci Ali. YHT İstanbul’a gitmediği dönemde Eskişehir aktarması 1saat sonraya alınan bilet. Mola köfteci Ali.

  • Cevapla Ekim 27, 2015

   Yasemin Sayalı

   Ne güzel uğrama fırsatınız olmuş demek… Umarız tekrar gelirsiniz daha keşfedilecek çok şey var Aynur ;)

 • Cevapla Ekim 27, 2015

  Hilmi atalay

  İlk fırsatta eskisehirdeyim.

  • Cevapla Ekim 28, 2015

   Yasemin Sayalı

   Pişman olmayacaksınız :)

 • Cevapla Ekim 28, 2015

  Merve

  Aşık olmak … Bir şehir için söylenebilecek en güzel kelime bence ŞEHRİ&AŞK …. AŞKIN ŞEHRİ

  • Cevapla Ekim 28, 2015

   Yasemin Sayalı

   Çok haklısın bir şehirde aşık olmak o şehri zaten diğerlerinden ayrı kılar. Ha hiç ayrılamazsın ya da bir daha hiç uğramazsın…

 • Cevapla Ekim 28, 2015

  Serdar Alper

  Çibörek için benden de bir tavsiye,Kurşunlu külliyesinin orda Kırım Çibörek evi.Üst kat kırım evi müze haline getirilmiş,Alt kat ve bahçe servis için,Mantı ve diğer yemek çeşitleride sunuyorlar ama çibörek 10 numara….

  • Cevapla Ekim 28, 2015

   Yasemin Sayalı

   tavsiyeleriniz için teşekkürler. Eskişehir’i görmek isteyenler için böyle güzel ve denenmiş yerlerin tavsiye edilmesi bizim için çok önemli.

 • Cevapla Ekim 28, 2015

  zehra unsal

  Bence Eskişehir’in eşsiz güzelliği piknik alanı olan, çocuklarınız için oyun parklari olan mamuca göletini görmeden gitmek olmaz Eskişehirden…

 • Cevapla Ağustos 19, 2016

  Alper Taşçı

  Pek vaktim yoktu, nöbetten çıktığım gibi trene atladım, akşamda geri döndüm ancaaak, o bir gün fazla mükemmeldi. Gerek insanları, gerek şehrin sokakları nasıl bir damak tadı bırakıyor anlatamam. Bence her insan birkez olsun ziyaret etmeli. Eminim “abi yaşanacak şehir bee” diye iç geçirtir size. Dönerken de yanınıza çibörek stoklamayı unutmayın, yolculuk sırasında çok iyi gidiyor. :)

 • Cevapla Kasım 20, 2017

  MURAT

  TANINMIŞ HELVACI UNUTULMUŞ MUTLAKA UĞRANMALI

  • Cevapla Şubat 11, 2018

   Yasemin Sayalı

   Tavsiyeniz için Teşekkürler. Hemen ekliyoruz

 • Cevapla Mayıs 10, 2019

  Hasan

  Başlıklar hatta başlıkların altındaki cümlelerin aynısını başka bir sitede başka bir gezginci yazmış. Hanginiz hanginizin başlık ve cümlelerini arakladı.

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz