Çocuklara 10 Adımda Okumayı Sevdirin!

cocuk

1.  TANIŞTIRIN. Kitapla tanışması çok önemli ne kadar erken tanışırsa o kadar iyi… Daha bebekken onu kucağınıza oturtup kitap okuyabilir okumanın çok keyifli olduğunu hissettirebilirsiniz. Yalnız onun resimleri görebileceği şekilde oturtun böylelikle daha bebekken kitaplara ilgisini çekebilirsiniz. Çocukların görsel hafızası bizden kat kat fazladır…

2. SİZ OKURSANIZ O DA OKUR. Çocukların kitap okumayı sevmemelerinin en önemli nedeni ebeveyninin okumamasıdır. Sizi okurken görürse o da okur. Her gün 1 saat onun fark edeceği saatlerde dikkatinizi dağıtmadan okuyun.

3.KEYİFLİ HALE GETİRİN. Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun ona yüksek sesle kitap okuyarak uyutun. Ta ki o kitabı eline alıp geceleri okumaya başlayana kadar. Bunun tek püf noktası da hangi kitabı okumanızı istediğini ona sormanız. bundan keyif alacaktır. Her gece yatmadan bir 10 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

4.KÜTÜPHANE. Onu büyük bir kütüphaneye götürün. Onda hayranlık uyandıran bir kütüphane seçmek daha doğru. Eğer isterse buraya ders çalışmaya getirebileceğinizi çok önemli insanların burada yetiştiğini anlatın. “Havasını solumak bile sihirlidir” ya da “Burada çoook çoooook eski elle yazılmış kitaplar, sapsarı sayfalı çok değerli kitaplar bulabilirsin” diyerek onun merak etmesini sağlayabilirsiniz.

5.KİTAPÇINIZ OLSUN. Şık ve büyük ona uygun bir kitapçı bulun. Onunla birlikte gidip kitabı onun seçmesine izin verin. (Ama onun keyif alacağı bir kitap değilse seçmesine yardımcı olun) Hatta o kitapçıda kitapların yerini değiştirerek  küçük oyunlar oynayın. Kitapçıdan kitap aralığı hediye etmesini istemesini söyleyin. Düzenli aralıklarla bunu yapın. Kitapçı gezmeleri onda alışkanlık yapacaktır.

6. ÖDÜLLENDİRİN. Onu onun duyacağı şekilde ya diğer ebeveyne ya da yakınlarınıza övün. “Çok seviyor okumayı” diye övün. Bu onu daha da azmettirecektir.

7.KİTAPLIK KURUN. Odasına ya da odası yoksa evin bir köşesine kitaplık alın ya da yapın. Ona ait bir kitaplık ya da kitaplar hatta kitaplarına yapıştırabileceği etiketler ona aitlik duygusu verecek. Kitapların sahibi olma duygusu onda kitaplarına değer verme hissini uyandıracaktır.

8.TEKNOLOJİDEN UZAK. Bilgisayarların sunduğu sanal ortam sağladıkları tüm kolaylıklara rağmen ne yazık ki çocukların hayal gücünü geliştirmiyor. Kitapların algısal, bilişsel ve dilsel gelişim üzerine olağanüstü bir etkisi var. Onu mümkün olduğu kadar uzak tutmaya çalışın. YASAKLAYARAK değil mesela bilgisayarı rahat kullanamamasını sağlayın. Gürültü yapın elektrikli süpürgeyi çalıştırın mesela. Ondan bir şeyler isteyin onu rahatsız edin. Belli bir zaman koyun dışına çıkmamasını sağlayın.

9.HEDİYE. Ona yeni ve okurken elinden alamayacağınız kadar değerli çocuk kitapları hediye edin. Hediye olabilecek kadar bile mükemmel olduğunu bilecek ve sadece siz aldığınız için bile okuyacaktır.

10.MÜZİK. O okurken arka fonda sesini fazla açmadan Klasik Müzik ya da su an trend olan Yoga Müzikleri açarak beyninin rahatlamasına, okurken zihnini boşaltmasına, rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Doğru müzik seçimi onun daha başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Zor Değil. Sizin bu 10 adımla günde ayırdığınız yarım saatiniz çocuğunuzun ufkunu açacak, hayal gücünü geliştirecek. Çok başarılı çok bilgili bir evlat yetiştirmik olacaksınız. O bir kez okumanın tadına alışınca işiniz bitecek ve onu kitaplarından ayırmaya hiç kimsenin hiç bir şeyin gücü yetmeyecek. “Çocuğum kitap okumayı sevmiyor” demeyin. Tek ve belkide en önemli sebebi sizsiniz.  Hadi onun                      Yasemin SAYALI

Yasemin Sayalı

Bir ahir zamandı. Sokaklar çok dardı. Kesse Leyla bileğini. Mecnun kanardı...

1 Yorum

Sen de yorum yaz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz